To był rok wielu wyzwań oraz rozwoju dla naszego stowarzyszenia, w poniższym zestawieniu chcemy się z Wami podzielić co się udało, co nie oraz jakie mamy plany na przyszły rok.
I) Plusy
- System Lubelskiego Roweru Miejskiego został rozbudowany na Świdnik, powstało 5 stacji co daje 41 rowerów na nasze miasto. Inwestycja Urzędu Miasta Świdnik i Starostwo Powiatowe. Więcej. W tym roku było 11604 wypożyczeń w Świdniku. Wyniki te wskazują, że liczba stacji jest niewystarczająco optymalna. Liczba stacji na Świdnik to 12 szt. Kursów między Świdnikiem a Lublinem było 1648, wskazuje to na ogromny potencjał, pomimo braku infrastruktury, mamy nadzieję, że ul. Dworcowa zostanie jak najszybciej oddana do ruchu rowerowego.
- Zostało zamontowane 10 stojaków rowerowych w obrębie skrzyżowań, jest to inwestycja dotycząca poprawy bezpieczeństwa i widoczności dla kierowców, rowerzystów i pieszych. Inwestycja Urzędu Miasta Świdnik. Więcej.
- Świdnicki Dzień Mobilności w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tego dnia Starostwo Powiatowe otworzyło pierwszą w Świdniku stację naprawy rowerów. Jest to inwestycja Starostwa Powiatowego w Świdniku. Więcej.
- Na Alei Lotników Polskich na odcinku od Ronda NSZZ Solidarność/ Jana Pawła II do wjazdu na wiadukt, powstały pasy rowerowe. Była to inwestycja Starostwa Powiatowego w Świdniku. Więcej.
- Odbyła się druga edycja akcji w Protezie na rowerze realizowana przez Fundację „Krok do Marzeń”, w ramach której Kamil Misztal przejechał trasę 2016 km podczas, której zebrał pieniądze na zakup protezy dla podopiecznego Fundacji. Więcej.
- Został wymalowany przejazd na ul. Kruczkowskiego, dzięki czemu cała Aleja Lotników Polskich jest przejezdna. Inwestycja Urzędu Miasta Świdnik. Więcej.
II) Minusy
- Ulica Dworcowa nadal niezrealizowana, po głośniej zapowiedzi Starostwa Powiatowego, że będzie realizowana, Urząd Wojewódzki zrobił kontrolę dokumentów, z których np dowiadujemy się, że Urząd Miasta do 2005r. miał obowiązek przejęcia jednej z kłopotliwych działek a nie zrobił tego. Od Urzędu Miasta dowiadujemy się, że działki należą do wielu właścicieli (o tym fakcie na naszej stronie informujemy od ponad 2 lat 😉 ) dlatego nie ma możliwości realizacji tej inwestycji. Niestety ta sytuacja pokazuje, że urzędy blokują bezpieczne poruszanie się między naszymi miastami.
- Droga rowerowa na osiedlu wschód została odrzucona. Brak inwestycji Urzędu Miasta. Więcej.
- Łącznik do Zespołu Szkół nr 2 (dawna sp 5) wraz z wyniesionym przejściem i przejazdem dla rowerzystów nie zostanie zrealizowany. Brak inwestycji Urzędu Miasta. Więcej.
- Od 4 lat próbowaliśmy wpłynąć na decyzję Urzędu Miasta, żeby ul. Kopernika była bardziej przyjazna i bezpieczna dla pieszych i rowerzystów, niestety został zrealizowany projekt antyrowerowy, w którym było 10 błędów. Po skardze na Burmistrza część z tych błędów została skorygowana. Inwestycja Urzędu Miasta Świdnik. Więcej.
- Projekt chodnika i ścieżki rowerowej na osiedlu Brzeziny nie został zrealizowany w 2016 został przesunięty na 2017. Brak inwestycji Urzędu Miasta. Więcej.
- W planach było powstanie dróg rowerowych, które w rzeczywistości nigdy nie powinny powstać. Jako stowarzyszenie zgłosiliśmy nasze uwagi a propo bubli. Inwestycje Urzędu Miasta. Więcej.
- Standardy rowerowe dla Świdnika o których Burmistrz zapowiada od 2014 w dalszym ciągu nie są przyjęte. Brak Inwestycji Urząd Miasta Świdnik. Więcej.
- Śnieżna burza wśród samorządowców. Po sprawdzeniu okazało się, że Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe nie posiadają zapisów odnośnie odśnieżania dróg rowerowych. Więcej.
- Wszystkie przejazdy dla rowerów zostały przemalowane na czerwono. Niestety przejazdy stają się niebezpiecznie śliskie po opadach deszczu oraz śniegu. W zimie zaczeły dodatkowo pękać. Inwestycja Urzędu Miasta Świdnik. Więcej.
III) Działania ŚMDR
- Zostały zamontowane wiaty rowerowe, które wygraliśmy w ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego, wiaty po mimo zapowiedzi Urzędu Miasta że będą zamontowane przed rozpoczęciem roku szkolnego stanęły dopiero pod koniec listopada. Więcej.
- Zbieraliśmy opinie a następnie na tej podstawie złożyliśmy zwycięski projekt w ramach 2 edycji Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego zakładamy pochylnię na osiedlu Wschód, 245 stojaków rowerowych, 7 podpórek rowerowych oraz stację naprawy rowerowych. Więcej.
- Świdnicki Dzień Mobilności w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tego dnia rozdaliśmy 240 pakietów śniadaniowych oraz odbyły się zajęcia w trolejbusie, w których uczestniczyło 85 dzieci. Więcej.
- Wraz z Kolegami z Lublina uruchomiliśmy akcję Rowerem na zakupy, której celem jest zachęcenie właścicieli obiektów usługowych do stosowania wygodnych i bezpiecznych stojaków rowerowych. Więcej.
- Po raz czwarty przeprowadziliśmy badania natężenia ruchu rowerowego, w których pomagali nam Radni z Młodzieżowej Rady Miasta oraz Studenckie Koło Naukowego Planistów z UMCS. W godzinach szczytu rannego 6:30-8:30 oraz szczytu popołudniowego 15:00-17:00 w 17 punktach pomiarowych przejechało 5792 rowerzystów i rowerzystek. Więcej.
- Czwarte Urodziny Świdnickiej Masy Krytycznej. Więcej.
- Dostaliśmy nagrodę na Kongresie Obywatelskim. Nagroda imienia Jerzego Regulskiego – nominacja do nagrody za wybitne osiągnięcia w kreowaniu ładu przestrzennego w kategorii AKTYWNOŚĆ OBYWATELSKA dla naszego stowarzyszenia za ROWEROWY KATALIZATOR SPOŁECZNYCH ZMIAN W 40-TYSIĘCZNYM MIEŚCIE ŚWIDNIK. Więcej.
- Został przeprowadzony drugi audyt infrastruktury rowerowej z Radnymi Miejskimi i Powiatowymi. Na 40 zaproszonych, niestety przybyło 5 Radnych, w ubiegłym roku było ich 8. Więcej.
- Braliśmy udział w konkursie Banku PBH make life fair zmieniaj świat wokół siebie, w ramach którego chcieliśmy wyposażyć Świdnik w, 99 stojaków rowerowych, 7 podpórek i stacja napraw rowerów. Niestety nie udało się wygrać tego konkursu. Więcej.
- Braliśmy udział w konkursie „Mieszkam Tu – Mądre Pomysły na mądre miasto” przeszliśmy do drugiego etapu w ramach, którego mieszkańcy głosowali za najlepszą inwestycję w ramach budżetów obywatelskich w całej Polsce. Nasz projekt wiaty rowerowe pod wszystkimi szkołami uzyskał 1221 głosów i zajął 6 miejsce w Polsce. Więcej.
- Wspólna Masa Krytyczna Świdnik – Lublin przypominająca o konieczności połączenia naszych miast bezpieczną drogą dla rowerów. Więcej.
- Odbyła się międzynarodowa debata poświęcona profesjonalnej edukacji rowerowej. W ramach, której pojawiła się reprezentantka Francji, Pani Bernadette Caillard-Humeau – była wice-prezydentka miasta Angers, odpowiedzialna za rozwój sieci tramwajowej i infrastrukturę rowerową, aktualna wiceprezydentka Francuskiej Federacji Użytkowników Rowerów oraz Olivier Schneider – prezydent Francuskiej Federacji Użytkowników Rowerów. Więcej.
- W Łodzi podczas konferencji na temat sieci miast cittaslow, mieliśmy okazję podzielić się doświadczeniami jak rozwijać infrastrukturę rowerową w małym mieście. Więcej.
IV) Plany:
- Remont Racławickiej wraz stworzeniem infrastruktury rowerowej, pasy rowerowe na ul. Kosynierów, stacja rowerów. I LO. Inwestycje Powiatu. Więcej.
- Dworzec multimodalny w ramach, inwestycji powstanie droga dla rowerów łącząca ul. Targową z Dworcem PKP Miasto, dodatkowo mają być zakupione dwie stacje roweru miejskiego, w lokalizacjach Stacji PKP Miasto oraz Wschód. Inwestycje Urzędu Miasta Więcej.
- Droga dla rowerów wygrana w ramach drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego łączącego skrzyżowanie ul. Wyszyńskiego – Spółdzielcza z ul. 3 Maja.
- Targ – Targ to ważne miejsce w Świdniku przez, które codziennie ponad pół tysiąca rowerzystów podąża w stronę WSK Świdnik. Targ to też ważne społecznie miejsce w Świdniku, niestety brakuje nadal stojaków oraz wiat rowerowych. Po mimo zgłaszania przez nas uwag w postaci brak rozwiązań rowerowych. Brak Inwestycji Urzędu Miasta. Więcej.
- Ulica Targowa – w miejskich planach jest również wykonanie ścieżki dla rowerów i pieszych wzdłuż ulicy. Więcej.
- Budowa NSZZ Solidarność „będzie miała ok. 1,8 km długości. Będzie to droga z jednym pasem ruchu w każdym kierunku, o łącznej szerokości 7 metrów. Jezdnia będzie wykonana z asfaltu. Po północnej stronie ulicy został zaplanowany 2-metrowy chodnik z kostki brukowej. Przy al. NSZZ „Solidarność” ma biec również 2-metrowa droga dla rowerów. Całość będzie oświetlona. Droga będzie się krzyżować również z ul. Wyszyńskiego.” Więcej.