Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Świdniku 2021

ETZT
Share Button

Przed nami Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. To już 7 raz kiedy wraz z naszymi partnerami zachęcamy do zmiany nawyków transportowych. Jeżeli chcecie zobaczyć jakie wydarzenia będą organizowane w naszym mieście – zachęcamy do zapoznania się z poniższym rozkładem jazdy!

ETZT jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania.

Zgodnie z tegorocznymi wytycznymi, motyw przewodni „Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności” jest hołdem upamiętniającym trudy, jakie Europa – i świat – odczuły w czasie pandemii COVID-19. Stanowi on również refleksję nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego obserwowanego w Europie. Miasta i gminy zachęca się do podtrzymania dynamiki procesów zaobserwowanych w ubiegłym roku, takich jak zwiększona aktywna mobilność oraz korzystanie z mobilności niskoemisyjnej lub bezemisyjnej. Ludzie są natomiast mobilizowani do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a także do tego, by wybierając środek transportu, dbać o środowisko i zdrowie innych.

Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów powyższe wydarzenie organizuję cyklicznie od 7 lat, promując tym samym nasze miasto.

Na Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu wraz z naszymi Partnerami zapraszamy na:

1. 16.09.2021r., godz.15:30-17:00
Miejsce: Plac Konstytucji 3 Maja
Audyt z Radnymi Miasta Świdnika

 

Audyt infrastruktury rowerowej, w którym wezmą udział świdniccy Radni/e Miasta Świdnika. Spotkanie będzie miało na celu sprawdzenie,

  • Czy infrastruktura naszego miasta jest dostosowana dla korzystających z niej rowerzystów?
  • Czy wszystkie szkoły mają bezpieczne połączenia rowerowe?
  • Jak dojechać do Lublina?
  • Czy ścieżki rowerowe są odpowiednio budowane?
  • Czy można wzbogacić przejścia dla pieszych o wąski pas przeznaczony do przejazdu rowerowego co znacznie usprawni ruch rowerowy przez miasto?
  • Czy przy zawieraniu umów urzędnicy mogliby zobligować inwestorów, którzy budują na terenie miasta obiekty handlowe do stworzenia odpowiedniej infrastruktury rowerowej, co umożliwiłoby potencjalnym klientom bezpieczny i swobodny dostęp rowerem do obiektu.

2. 16-17.09.09.2021r., godz. 18:00– 20:00
Miejsce: Plac Konstytucji 3 Maja
Praktyczną naukę bezpiecznej jazdy na rowerze dla mieszkańców

!UWAGA! ograniczona liczba miejsc, zgłoszenia prosimy wysyłać na e-mail swidnickamasakrytyczna@gmail.com

Otwarte dla wszystkich mieszkańców Świdnika (osoby pełnoletnie i niepełnoletnie posiadające kartę rowerową) terenowe zajęcia z zakresu nauki bezpiecznej jazdy rowerem po mieście. W ramach zajęć zainteresowane osoby przejadą po ustalonej wcześniej trasie, obejmującej wszystkie rodzaje infrastruktury rowerowej (drogi rowerowe, pasy rowerowe, kontrapasy) oraz drogi publiczne bez infrastruktury rowerowej o różnej prędkości, natężeniu ruchu i oznakowaniu (skrzyżowania równorzędne, strefy uspokojonego ruchu). Uczestnicy poznają przepisy prawa regulujące ruch rowerowy oraz obowiązkowe wyposażenie roweru; dowiedzą się jak należy zachowywać się w miejscach szczególnie niebezpiecznych (skrzyżowania, rejony dużego natężenia ruchu pieszego, ruchliwe ulice bez tras rowerowych), jak korzystać ze zgodnych z prawem ułatwień (omijanie lub wyprzedzanie wolno jadących pojazdów, jazda środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu, warunki jazdy po chodniku), a także jak bezpiecznie zostawiać rower bez opieki, jakie stojaki i zapięcia rowerowe są najlepsze.

3. 18.09.09.2021r., godz. 12:00– 17:00
Miejsce: Zielony LOF  przy Parku Avia
Piknik rodzinny

  1. Pokaz rowerów cargo i przewóz dzieci
  2. Znakowanie rowerów przez KPP Świdnik
  3. Dla pierwszych 50 osób, które przyjadą na piknik rowerem – oświetlenie dla rowerów
  4. Na pikniku będzie też napić się pysznej kawy z Bike Cafe

4. 18.09.09.2021r., godz. 9:00– 14:00
Miejsce: Warsztat Rowerowy przy ul. gen. L. Okulickiego 7A
Drobne naprawy rowerowe

Tego dnia, Warsztat Rowerowy  oferuje za darmo drobne naprawy rowerowe takie jak np. regulacja hamulców czy przerzutek.

5. 20.09.2021r., godz. 9:00 – 13:00
Miejsce: Szkoła Podstawowej nr. 7
Zajęcia z edukacji o transporcie zbiorowym w trolejbusie

Podczas krótkiej prelekcji uczniowie i uczennice szkoły poznają zasady bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej, przepisy porządkowe obowiązujące podczas jazdy autobusem i trolejbusem, jak również zostaną przeszkoleni/one z obsługi biletomatu. Wszyscy uczestnicy i wszystkie uczestniczki lekcji otrzymają pamiątkowe bilety. Partnerem tej akcji jest Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

6. 22.09.2021r., cały dzień
Miejsce: Całe Miasto
Dzień bez samochodu

Projekt pn. „Organizacja zajęć sportowych zachęcających mieszkańców do aktywnego i bezpiecznego poruszania się rowerami” jest współfinansowana przez Gminę Miejską Świdnik.

Maciej Lubaś
Świdnik Miasto Dla Rowerów