Nie musimy schodzić z roweru

Nie musimy schodzić z roweru.
Share Button
Nowy przejazd rowerowy.

Na ulicy Kruczkowskiego nie musimy schodzić z roweru i prowadzić go.

Od trzech lat na Alei Lotników Polskich wymalowana jest infrastruktura rowerowa. Do niedawna brakowało krótkiego łącznika w postaci przejazdu rowerowego, dzięki któremu możemy jechać rowerem a nie zsiadać jak do tej pory było.

Dotychczas rozporządzenie dopuszczało 4 m minimalnej szerokości przejścia dla pieszych i jak widać na zdjęciu na przejazd nie zostało już miejsca (zająłby on dodatkowe 2 metry). Pomimo że przepisy nie przewidują i nie przewidywały dla pieszych żadnej kary za przechodzenie przejazdem dla rowerzystów, zarządca oznakował jedynie przejście dla pieszych.
Obecnie na przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów wystarczy jedynie 4,3 m. Minimalna szerokość przejścia dla pieszych została zmniejszona do 2,5 m, a dla przejazdu do 1,8 m. Przykład ten jest zaprezentowany na Rys. 4.2.2.3. w załączniku do nowelizacji rozporządzenia.

Na ten temat pisaliśmy wcześniej artykuł mówiący o wprowadzeniu rozporządzenia, dzięki któremu od 8.10.2015 r. można wymalowywać nieco węższe przejście wraz z przejazdem rowerowym. Minął rok i taki przejazd mamy na ul. Kruczkowskiego.

DSC_0266

Zmianą organizacji ruchu zajęło się Starostwo Powiatowe w Świdniku.

Maciej Lubaś
Świdnik Miasto Dla Rowerów