Pewnego dnia zgłosiłam się do stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów, ponieważ podobnie jak jego członkowie od lat pasjonuję się jazdą na rowerze, śledzę rozwój infrastruktury rowerowej w naszym mieście oraz szukam udogodnień. Aktualnie jestem pracującą, samodzielną, młodą mamą. W mojej sytuacji codzienność w małym mieście jest sprzyjająca – wszędzie blisko, ale jako matka rowerzystka zaczęłam zastanawiać się, jak poprawić komfort osób w podobnej sytuacji do mnie – gdzie zdana jestem sama na siebie. Wspólnymi siłami narodził się pomysł wprowadzenia w Świdniku roweru transportowego typu cargo.
Korzystając z 3 edycji Budżetu Obywatelskiego złożyliśmy projekt, w którym proponujemy rozszerzenie 5-ciu stacji Roweru Miejskiego o 10 rowerów transportowych.
W Opolu jako w pierwszym mieście w Polsce funkcjonuje system Bike Family. Bike Family jest samodzielną wypożyczalnią rowerów cargo działającą na takich samych zasadach jak można zauważyć w Lubelskim Rowerze Miejskim. System cieszy się dużą popularnością mieszkańców i turystów. W wielu innych miastach w skład stacji Roweru Miejskiego wchodzą nie tylko tradycyjne rowery, rowery tupu cargo, ale też tandemy dla par, rowery z fotelikami dla dzieci najmłodszych oraz rowerki dziecięce. Jest to zaspokojenie potrzeb wszystkich mieszkańców.
Świdnik jako miasto małe posiada predyspozycje by stać się miastem przyjaznym środowisku, gdzie istnieje możliwość zastąpić samochód rowerem w codziennych sytuacjach takich jak: transport dzieci, transport zwierząt domowych, ułatwienie zakupów poprzez możliwość dowiezienia ich do domu, np. dla osób mieszkających i marketów znajdujących się w skrajnych częściach miasta, możliwość przewożenia wszelkich, większych paczek, bagaży, zorganizowanie szybkiej, drobnej przeprowadzki. Powiat Świdnicki jest również powiatem z walorami turystycznymi, wartymi zwiedzenia na rowerze. System Cargo bike daje możliwość udania się na wycieczkę po okolicy zabierając w skrzyni dziecko, dzieci lub niepełnosprawnego bliskiego czy też kontuzjowanego znajomego, organizacje pikniku w ciekawym miejscu za miastem z możliwością przewiezienia niezbędnych rzeczy rezygnując z transportu samochodem. Pomysł wprowadzenia do samodzielnej wypożyczalni Roweru Miejskiego w Świdniku przynajmniej rowerów typu cargo to zaspokojenie potrzeb mieszkańców w różnym wieku o różnych potrzebach życia codziennego.
Podsumowując: rozszerzenie stacji Roweru Miejskiego o rowery transportowe typu cargo to:
- ułatwienie transportu dzieci np. dowóz do przedszkola, kina, przychodni,
- możliwość udania się na wycieczkę po okolicy zabierając w skrzyni dziecko, dzieci lub niepełnosprawnego bliskiego czy też kontuzjowanego znajomego,
- ułatwienie transportu zwierząt domowych do lecznicy,
- możliwość dowiezienia ciężkich zakupów do domu, np. dla osób mieszkających i marketów znajdujących się w skrajnych częściach miasta,
- możliwość przewożenia wszelkich, większych paczek, bagaży itp.
Asia Kwiatuszewska