Poniżej przedstawiamy podsumowanie edukacji rowerowej 2015.
W ubiegłym tygodniu, a dokładniej 13 lipca, w Urzędzie Miasta Świdnik, odbyło się spotkanie podsumowujące zajęcia z edukacji rowerowej w 2015 roku. Sprawdźcie co o nas mówią szkoły.
Na spotkaniu obecni byli:
Tomasz Szydło – Zastępca Burmistrza ds. oświaty i spraw społecznych;
Komisja Oświaty, Rodziny i Spraw Społecznych w składzie:
Konrad Sawicki – Radny Miasta, przewodniczący Komisji
Marcin Dmowski – Radny Miasta, wiceprzewodniczący Komisji
Michał Wolny – Towarzystwo Dla Natury i Człowieka
Maciej Lubaś – Świdnik Miasto Dla Rowerów
W ramach zajęć poruszone zostały zagadnienia poprawiające poziom wiedzy ogólnej z zakresu bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście, przepisów prawa, wyposażenia roweru, rodzajów infrastruktury rowerowej oraz zrównoważonego transportu i korzyści płynących z promocji ruchu rowerowego. Łącznie odbyło się 20 zajęć teoretycznych (10 finansowanych z Rowerowej Szkoły i 10 finansowanych przez Urząd Miasta Świdnika) w których wzięło udział 410 osób. Odbyło się 7 zajęć praktycznych (finansowanych z Rowerowej Szkoły) w których wzięło udział 100 osób.
Dla uczniów i uczennic były to większości zajęcia doszkalające i poprawiające poziom wiedzy ogólnej, oraz rozwiązań występujących w różnych miastach m.in.: droga dla rowerów, pas dla rowerów, kontrapas, kontraruch, przejazd rowerowy, śluza rowerowa, zrównoważony transport.
W ramach podsumowania rozmawialiśmy o sensie rozwijania edukacji rowerowej, której nadrzędnym celem jest podnoszenie bezpieczeństwa wśród najmłodszych. Podczas zbierania opinii na temat warsztatów, które były prowadzone w Świdnickich szkołach, prosiliśmy Dyrektorów i Dyrektorki o uwzględnienie zajęć w przyszłym roku.
Zapotrzebowanie wśród szkół wynosi 31 zajęć teoretycznych oraz 29 zajęć praktycznych.
Podczas szkolenia dodatkowo wyszedł problem połączenia szkół z infrastrukturą rowerową. grono pedagogiczne oraz uczniowie i uczennice opowiadali w jakich warunkach codziennie dojeżdżają do szkoły, z jakimi niebezpieczeństwami codziennie stawiają czoło.
Obecnie tylko Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 i Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej mają infrastrukturę rowerową. Przy Gimnazjum nr 1 budowana jest droga dla rowerów.
Planujemy poszerzać edukację w szkołach oraz dodatkowo chcemy, aby inne grupy również zostały objęte naszymi zajęciami z edukacji rowerowej. Myślimy tutaj głownie o osobach 50 +.
Serdecznie dziękujemy wszystkim szkołom za miłe przyjęcie. Dyrektorzy, Dyrektorki oraz Nauczyciele i Nauczycielki wspierali nas w szerzeniu edukacji rowerowej, ponieważ ich i naszym zdaniem, bardzo ważny jest bezpieczny dojazd do szkół.
Szczególne podziękowania należą się Panu Wice Burmistrzowi Tomaszowi Szydło, Radnym Konradowi Sawickiemu oraz Andrzejowi Kaciuczykowi za aktywne włączanie się zarówno zajęcia teoretyczne jaki praktyczne.