Osiedle Wschód jest dzielnicą Świdnika, na której brakuje infrastruktury rowerowej, przez co osoby poruszające się rowerem robią to nielegalnie.
Dlatego zaproponowaliśmy wybudowanie drogi dla rowerów. Działki wg. proponowanego przez nas rozwiązania znajdują się w posiadaniu Urzędu Miasta Świdnik oraz Spółdzielni Mieszkaniowej Świdnik. Droga dla rowerów miałaby się zaczynać i łączyć ulicę Niepodległości z Armii Krajowej na wysokości „Galanta”. Jej długość wyniosłaby około 400m. Sugerujemy, aby droga była wykonana z nawierzchni bitumicznej.
Uzasadnienie:
Osiedle Wschód nie posiada dróg dla rowerów, osoby poruszające się rowerem robią to nielegalnie. Liczba mieszkańców to około 5 000 osób.
Na osiedlu Wschód znajduje się:
1) około 50 budynków wielorodzinnych
2) około 20 jednorodzinnych
3) Szkoła podstawowa nr 7
4) przedszkole
5) Straż Miejska
6) Kościół
7) Poczta
8) Pogotowie ratunkowe
Badania natężenia ruchu rowerowego wskazały że:
Skrzyżowanie Kosynierów – Niepodległości na 287 rowerzystów z osiedla Wschód wyjechało 51 osób, w stronę osiedla Wschód wjechało 55 osób
Skrzyżowanie Turystyczna – Kosynierów – Smorawińskiego na 190 rowerzystów z osiedla Wschód wyjechało 25 osób, w stronę osiedla Wschód wjechało 21 osób
Badania prowadzone były na przełomie maja – czerwca 2016r. w godz 6:30-8:30 oraz 15:00-17:00
proponowane rozwiązanie:
Jedną z barier są strome schody oraz niebezpieczny zjazd, z którego mieszkańcy nie korzystają.
W tym miejscu w 2017 roku powstanie pochylnia, która została złożona jako propozycja w ramach Budżetu Obywatelskiego oraz uzyskała uznanie mieszkańców. Pochylnia będzie „bramą wjazdową” dla rodziców z wózkami, osób poruszających się na wózkach oraz dla rowerzystów.
Dodatkowo w Starostwie Powiatowym została złożona propozycja wymalowania pasów rowerowych na ul. Kosynierów. Pasy rowerowe łączyć będą osiedle Brzeziny na wysokości ul. Racławickiej z przejazdem kolejowym stacji kolejowej, a także z istniejącą infrastrukturą na ul. Niepodległości.
Maciej Lubaś
Świdnik Miasto Dla Rowerów