Coś się kończy, coś się zaczyna

Share Button

Ulicami Świdnika 25.05.2018 przejechała ostatnia Świdnicka Masa Krytyczna. Co miesiąc w ostatni piątek miesiąca od 6 lat rowerzyści spotykali się o 18.00 na placu, aby porozmawiać o infrastrukturze, decyzjach miasta dotyczących cyklistów oraz zamanifestować swoją obecność wspólnym przejazdem  na rowerach.

 

Od pierwszej Masy Krytycznej 25.05.2012 roku wiele w Świdniku zmieniło się na lepsze:

1) Gdy zaczynaliśmy działania, w mieście były 4 ulice z infrastrukturą rowerową. Obecnie jest ich 18 – o łącznej długości prawie 16 km.
2) Powstaje zróżnicowana infrastruktura rowerowa: drogi dla rowerów, ciągi pieszo – rowerowe, pasy rowerowe, kontraruch i kontrapasy.
3) Na nasz wniosek zostały postawione wiaty rowerowe pod wszystkimi szkołami. W sumie 230 miejsc parkingowych.
4) System Lubelskiego Roweru Miejskiego połączony jest ze Świdnikiem. Mamy 5 stacji, a w nich 41 rowerów, dzięki czemu możemy jeździć na rowerach miejskich po naszych miastach.
5) Zapoczątkowaliśmy w 2015 roku we wszystkich szkołach praktyczną edukację rowerową, która obecnie jest kontynuowana.
6) Kolejne szkoły zostały połączone infrastrukturą rowerową (PCEZ oraz Szkoła Podstawowa nr 5, Gimnazjum nr 1 oraz Szkoła Podstawowa nr 3).
7) Co roku badamy natężenie ruchu rowerowego w mieście. Wiemy, że zmiany w infrastrukturze doprowadziły do tego, że ruch rowerowy wzrósł kilkakrotnie. Składamy wnioski do budżetu Urzędu Miasta Świdnik oraz Starostwa Powiatowego w Świdniku.

Wciąż walczymy o:

1) Wprowadzenie i stosowanie standardów budowy infrastruktury rowerowej w Świdniku.
2) Konsultowanie inwestycji z organizacjami rowerowymi oraz z użytkownikami jednośladów.
3) Rozwój systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego – zwiększenie liczby stacji do 14.
4) Połączenie infrastrukturą rowerową Świdnika z Lublinem – chcemy, aby ulica Dworcowa była bezpieczna i przejezdna.
5) Połączenie kolejnych szkół infrastrukturą rowerową np. Szkoła Podstawowa nr 7, I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego/ Zespół Szkół nr 1 im. C.K. Norwida.
6) Wybudowanie infrastruktury rowerowej na osiedlu Wschód.
7) Montaż automatycznych liczników rowerowych w mieście.

Świdnicka Masa Krytyczna nie kończy swojego działania. Dalej będziemy dbali o interesy rowerzystów. Od tej pory zmieniamy jedynie formułę działania. Będziemy organizować rodzinne pikniki, na które oczywiście przyjedziemy rowerami. Zapraszamy do wspólnego spotkania i zabawy. Więcej szczegółów wkrótce.

Małgorzata Pastusiak

Świdnik Miasto Dla Rowerów