Infrastruktura rowerowa na ul. Kosynierów

Share Button

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie członków ŚMDR ze Starostą Powiatu Świdnickiego Jakubem Osiną oraz projektantem Tomaszem Lisem dotyczące ulicy Kosynierów. Było to już kolejne z serii w ramach, których konsultowaliśmy przebieg infrastruktury rowerowej.

Inwestycja będzie zrealizowana już we wrześniu.

Szczegóły:

1. Targowa – Kosynierów – Maczka pasy rowerowe rozpoczynać się będą na skrzyżowaniu. Na ulicy Maczka w ramach remontu ulic Racławicka, Armii Krajowej oraz Maczka Starostwo Powiatowe w Świdniku w przeciągu dwóch lat planuje wszystkie ulice wzbogacić w infrastrukturę rowerową. Natomiast ulicę Targową (od PKP Miasto do PKP Wschód) Urząd Miasta w Świdniku zamierza wyremontować w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W ramach tej inwestycji planowane jest też rozbudowanie systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego i zainstalowanie dwóch nowych stacji LRM przy dwóch stacjach kolejowych.

2. Newralgiczne skrzyżowanie Niepodległości – Kosynierów – osiedle Wschód. W tym miejscu zaproponowaliśmy i uzgodniliśmy szereg rozwiązań, które rowerzystom dadzą możliwość poruszania się we wszystkich relacjach.

 

Krótki schemat jak dojechać z Franciszkowa:

Franciszków (Kosynierów) – Niepodległości

Franciszków (Kosynierów) – Brzeziny (Kosynierów)

Franciszków (Kosynierów) – osiedle WschódKrótki schemat jak dojechać z osiedla Brzeziny:

Brzeziny (Kosynierów) – Niepodległości

Brzeziny (Kosynierów) – Franciszków (Kosynierów)

Brzeziny (Kosynierów) – osiedle Wschód

Uwaga: Zjazdy, wjazdy oraz przejazdy pozostaną w kostce brukowej. Mamy zapewnienia Pana Starosty Jakuba Osiny, iż kostka w tych miejscach zostanie zamieniona na asfalt podczas remontu ulic: Racławickiej, Armii Krajowej oraz Maczka (planowane w przyszłych latach).

3. Odcinek Niepodległości – Smorawińskiego (parking samochodowy od strony na ulicy). Po stronie wschodniej na ulicy znajdować się będzie pas rowerowy. Od strony zachodniej pas rowerowy znajdować się będzie na chodniku. Dzięki temu rozwiązaniu parking w dalszym ciągu będzie na tym odcinku funkcjonował, po drugie zmniejszamy ryzyko uderzenia rowerzysty przez otwierane drzwi samochodów parkujących na ulicy.

Uwaga: Odcinek pasa rowerowego od strony zachodniej (w ciągu pieszym) obecnie pozostanie w kostce brukowej. Mamy zapewnienia Pana Starosty Jakuba Osiny, iż kostka w tych miejscach zostanie zamieniona na asfalt podczas remontu ulic: Racławickiej, Armii Krajowej oraz Maczka (planowane w przyszłych latach).

4. Smorawińskiego – Racławicka na tym odcinku ponownie na całej długości znajdują się pasy rowerowe. Zbliżając się do ulicy Racławickiej pasy będą się kończyć. Projekt remontu ulicy Racławickiej przewiduje małe rondo, w ramach którego rowerzysta będzie miał możliwość wjechać i bezpiecznie zjechać na planowaną infrastrukturę rowerową na ulicy Racławickiej od strony osiedla Brzeziny.

 

 

Całość:

Maciej Lubaś
Świdnik Miasto Dla Rowerów