3 urodziny ŚMK

Share Button

Za nami trzecie urodziny Świdnickiej Masy Krytycznej. Dziękujemy Wam serdecznie za to, że jesteście z nami i przyczyniacie się do poprawy standardów rowerowych w naszym mieście.

Rower łączy środowisko samorządowe (UM Świdnik, UM Lublin Starostwo Powiatowe w Świdniku) z organizacją rowerową:) 3 urodziny ŚMK to: - edukacja rowerowa we wszystkich szkołach - pierwsze pasy rowerowe w Świdniku.

Rower łączy środowisko samorządowe (UM Świdnik, UM Lublin Starostwo Powiatowe w Świdniku) z organizacją rowerową:) 3 urodziny ŚMK to: – edukacja rowerowa we wszystkich szkołach – pierwsze pasy rowerowe w Świdniku.

 

Nasza ciężka praca, w końcu zaczęła przynosić duże efekty. W tym roku udało się zrealizować 53 godziny edukacji rowerowej. W zajęciach teoretycznych wzięło udział 415 uczniów i uczennic, a w praktycznych 100 osób. W trakcie spotkań były poruszane tematy bezpieczeństwa na drodze, zrównoważonego transportu, korzyści zdrowotnych płynących z jazdy rowerem, jak korzystnie zabezpieczyć rower przed kradzieżą i wiele innych. Warsztaty były finansowane z projektu „Rowerowa szkoła” oraz przez Urząd Miasta w Świdniku. W projekcie wzięło udział 10 szkół.

Dziś odbyły się pierwsze w Świdniku zajęcia praktyczne. W zajęciach uczestniczyły uczennice oraz uczniowie z Gimnazjum nr 2. Program skierowany jest do wszystkich Świdnickich szkół na każdym szczeblu (od podstawówki po poziom ponadgimnazjalny). Program realizowany jest wspólnie ze Stowarzyszeniem Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Program współfinansowany przez Urząd Miasta w Świdniku.

25.05.2015 odbyły się pierwsze w Świdniku zajęcia praktyczne. W zajęciach uczestniczyły uczennice oraz uczniowie z Gimnazjum nr 2. Program skierowany jest do wszystkich Świdnickich szkół na każdym szczeblu (od podstawówki po poziom ponadgimnazjalny). Program realizowany jest wspólnie ze Stowarzyszeniem Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Program współfinansowany przez Urząd Miasta w Świdniku.

 

Od września zostanie wprowadzony system roweru miejskiego, który będzie połączony z Lublinem. W Świdniku będzie rozlokowanych 5 stacji. Rowery staną w najważniejszych miejscach: przy Niepodległości (obok Króla Pole), Racławickiej (obok Galerii Venus), Kusocińskiego (obok Akacjowej), koło PZL (przy Szkolnej), a także w pobliżu Miejskiego Ośrodka Kultury. Stacje będą sponsorowane z budżetu miasta oraz starostwa powiatowego.

W Świdniku stacje mają powstać: 1) Skrzyżowanie ul. Klonowej z ul. Kusocińskiego, 2) okolicach MOK 3) skrzyżowanie ul. Niepodległości z Kosynierów. 4) róg ul. Racławickiej i Wyszyńskiego 5) Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej.

W Świdniku stacje mają powstać przy: 1) Skrzyżowaniu ul. Klonowej z ul. Kusocińskiego, 2) okolicy MOK 3) skrzyżowaniu ul. Niepodległości z Kosynierów. 4) rogu ul. Racławickiej i Wyszyńskiego 5) Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej.

Bardzo dużym efektem naszych działań, są pasy rowerowe umieszczone na AL. Lotników Polskich i powstały 25 maja 2015 roku. Pasy te łącza część centralną, ul. Niepodległości z WSK, PCEZ, PUP i Policja. Dzięki nim Rowerzystki i Rowerzyści będą mogli bezpiecznie jeździć. Inwestycja zrealizowana przez Powiat Świdnicki w Świdniku.

Otwarcie pierwszych pasów rowerowych w Świdniku

Otwarcie pierwszych pasów rowerowych w Świdniku

Coraz lepiej układa nam się współpraca z administracją, która jest przychylna we wprowadzaniu nowych rozwiązań w przestrzeni miasta, tak aby było ono bardziej przyjazne rowerzystkom i rowerzystom.

Dodatkową nowością w mieście będzie otwarcie trzech ulic jednokierunkowych, czyli tzw ulice z kontra ruchem. Na razie to rozwiązanie zostanie wprowadzone na ulicach: Konopnickiej, Tuwima oraz na ulicy Okulickiego. Będziemy dokładali/ły wszelkich starań, aby takich ulic było jak najwięcej.

Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów dąży do tego, aby poprawić i wprowadzać nowe standardy rowerowe, w przestrzeń naszego miasta. Bardzo ważna dla nas jest wasza opinia, dlatego bardzo prosimy, żebyście przesyłali/ły nam swoje propozycje, które usprawniłyby ruch rowerowy w Świdniku.

Dziękujemy Wam serdecznie i życzymy wszystkiego dobrego, rowerowego 🙂
Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów
Oraz
Świdnicka Masa Krytyczna