Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Świdniku

Świdnicki Dzień Mobilności
Share Button

Jak co roku i w tym Świdnik włączył się w obchody ETZT. Jeżeli chcecie zobaczyć jakie wydarzenia będą organizowane w naszym mieście – zachęcamy do zapoznania się z poniższym rozkładem jazdy!

17.09 – „Czyste Powietrze”

Resort środowiska przygotował cykl spotkań mających charakter edukacyjny i informacyjny, który mówi o edukacji ekologicznej, rozwija definicje zanieczyszczeń powietrza, wysokiej i niskiej emisji spalin oraz smogu, mówi o skutkach wpływu zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie.

19.09 – Zajęcia z edukacji o transporcie zbiorowym w trolejbusie

W szkole podstawowej nr 7. Podczas krótkiej prelekcji uczniowie i uczennice szkoły poznają zasady bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej, przepisy porządkowe obowiązujące podczas jazdy autobusem i trolejbusem, jak również zostaną przeszkoleni/one z obsługi biletomatu. Wszyscy uczestnicy i wszystkie uczestniczki lekcji otrzymają pamiątkowe bilety. Organizatorem tej akcji jest Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

19.09 – Rowerowy Audyt z Radnymi

Audyt infrastruktury rowerowej, w którym wezmą udział świdniccy Radni/e (powiat, miasto). Spotkanie będzie miało na celu sprawdzenie, czy infrastruktura naszego miasta jest dostosowana dla korzystających z niej rowerzystów, czy wszystkie szkoły mają bezpieczne połączenia rowerowe? Jak dojechać do Lublina, czy ścieżki rowerowe są odpowiednio budowane, czy można wzbogacić przejścia dla pieszych o wąski pas przeznaczony do przejazdu rowerowego co znacznie usprawni ruch rowerowy przez miasto, czy przy zawieraniu umów urzędnicy mogliby zobligować inwestorów, którzy budują na terenie miasta obiekty handlowe do stworzenia odpowiedniej infrastruktury rowerowej, co umożliwiłoby potencjalnym klientom bezpieczny i swobodny dostęp rowerem do obiektu. Rozpoczęcie godz. 17.00 przy fontannie.

21.03 – Rowerowy piknik

Organizowany przy współpracy Kluby rowerowego „Alfa”, Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów, Straży Miejskiej, Komendy Powiatowej Policji w Świdniku i Urzędu Miasta Świdnik.

Wśród atrakcji znajdą się:

 • Zawody w konkurencjach rowerowych w ramach ETZT
 • Rywalizacja w kilku konkurencjach grup wiekowych klas 4-6 oraz klas 7-8 m.in tor przeszkód, jazda żółwia, dla najmłodszych klas kolorowanki i malowanie twarzy
 • Znakowanie rowerów
 • Konkursy o ruchu drogowym
 • Zabawy na trampolinie
 • Pokazy pierwszej pomocy
 • Wspólne grillowanie
 • Wystawa rowerów

22.09 – Dzień bez Samochodu

 • W tym dniu odbędą się bezpłatne przejazdy komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu. Ważny dowód rejestracyjny uprawnia do przejazdów jedną osobę. Organizatorem tej akcji jest Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.
 • W ramach systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego, pierwsza godzina jest za darmo Organizatorem jest Next Bike.
 • Wyłączenie z ruchu ul. Tuwima.

Klaudia Waryszak-Lubaś
Świdnik Miasto Dla Rowerów