Duże zmiany rowerowe w małym mieście – Velo Forum, Krzywy Róg, 2015

Share Button

Świdnik – jedno z najmniejszych albo najmniejsze miasto w Polsce, podawane jest jako dobra praktyka w kontekście zmian rowerowych. Tę praktykę zauważono także za granicą.

http://veloforum.org/

Maciej Lubaś dostał zaproszenie od Kyiv Cyclists’ Association, żeby wystąpić podczas Velo Forum (jest to największa impreza rowerowa skupiająca aktywistów i aktywistki z kraju i zagranicy). Podczas Velo Forum reprezentowane były interesy rowerzystów i rowerzystek Anglii, Niemczech, Serbii, Ukrainy i Polski.

Maciej Lubaś – about the great cycle changes in the town of Świdník (Poland)

Prezentacja, którą przedstawiał Maciej poświęcona była „dużym zmianom rowerowym w małym mieście na przykładzie Świdnika.

Podczas prezentacji poruszony był m.in temat dobrej współpracy pomiędzy organizacją pozarządową a administracją publiczną.
Zmiany które udało się wygenerować w przeciągu tego roku to:
1) Edukacja rowerowa (teoretyczna i praktyczna) realizowana we wszystkich Świdnickich szkołach we współpracy z Urzędem Miasta Świdnik;

2) nawierzchnia asfaltowa na wszystkich drogach rowowych, które obecnie realizuje Starostwo Powiatowe w Świdniku;

3) pierwsze pasy rowerowe po których już jeździ 25% mieszkańców i mieszkanek jadących po Alei Lotników Polskich – Starostwo Powiatowe w Świdniku;

4) 3 ulice z kontraruchem w tym jedna z kontrapasem – Urząd Miasta Świdnik;

5) Świdnicki Dzień Mobilności 21.09.2015 w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tego dnia odbywała się debata „Szkoły Dla Rowerów”, której celem było przybliżenie działań realizowanych przez Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów. Poruszane były na niej tematy: edukacji rowerowej realizowanej we wszystkich szkołach oraz dyskusji na temat budowania bezpiecznej infrastruktury rowerowej zachęcającej do jazdy rowerem.
Po południu odbył się audyt infrastruktury rowerowej pn „Radni Dla Rowerów”. W trakcie przejazdu z radnymi miejskimi i powiatowymi przedstawione były dobre praktyki oraz wyzwania stojące przed naszym miastem z punku widzenia rowerzysty.

6) wiaty rowerowe pod wszystkimi szkołami w mieście, oraz pod szkołami podlegającymi pod Starostwo Powiatowe w Świdniku

A w przyszłości:
1) 5 stacji wypożyczalni rowerowych na terenie miasta inwestycja wspólna Starostwa i Urzędu Miasta Świdnik.

Maciej Lubaś
Świdnik Miasto Dla Rowerów