Mądry i praktyczny pomysł na wiaty rowerowe

Share Button

Bierzemy udział w konkursie „Mieszkam Tu – Mądre Pomysły na mądre miasto” – zagłosuj na nas!

 

Budżet Obywatelski w Świdniku został zorganizowany po raz pierwszy w 2015 roku i od razu przystąpiliśmy do pracy nad projektem, który okazał się sukcesem. Chcieliśmy, aby pod każdą szkolną placówką w mieście stanęło 9 wiat ze stojakami u-kształtnymi dla rowerów.

Pomysł na inicjatywę zrodził się po naszych badaniach nad natężeniem ruchu rowerowego, które odbywały się w 12 miejscach miasta, wtedy też zauważyliśmy, że do każdej ze szkół dojeżdża codziennie od 75 do 150 uczniów na rowerach, ale nie mają gdzie ich przypiąć, a typowe stojaki tzw. wyrwikółka pozwalają co prawda przypiąć jednoślad, ale nie gwarantują ani bezpieczeństwa ani żadnej ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Natomiast w warunkach gdzie nie było nawet takich stojaków, uczniowie przypinali swoje rowery do bram i słupów oraz znaków drogowych.
Okazało się, że Świdniczanie chętnie wsparli nasz projekt, który zajął 4 miejsce na liście zwycięskich inicjatyw.
Mamy nadzieję, że przyczyni się to również do częstszego korzystania z roweru przez uczniów oraz, że rodzice zobaczą że ich dzieci mogą bezpiecznie zostawiać swoje rowery pod szkołami.

Od wielu lat, pokazujemy przyjazne zmiany na rzecz rowerzysty w mieście. Chcemy aby nasze działania mogły promować jazdę na rowerze jako alternatywny środek transportu i aktywny tryb życia.

Cieszymy się ze wspólnego sukcesu, że nasze miasto otwiera się na nowoczesne rozwiązania oraz na przyjazną dla jej użytkowników małą infrastrukturę .

Stąd pomysł na i nakręcenie kilkuminutowego filmiku promującego wiaty rowerowe i oczywiście nasze miasto Świdnik.

 

Czekamy na wyniki 🙂

Sebastian Gała