Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2016 w Świdniku.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2016
Share Button
Wielkimi krokami zbliża się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2016 w ramach, którego przygotowaliśmy dla Was i Waszych bliskich wiele atrakcji. Chcemy, aby co roku było inaczej. Zależy nam, aby stworzyć wspólną przestrzeń, która nie będzie posiadała żadnych barier. Chcemy również Was lepiej poznać, dlatego istotne dla nas będą również Wasze pomysły i sugestie, co Wam się podoba a co możemy w przyszłości zrobić lepiej. Pamiętajcie – miasto jest nasze 🙂

 

W ramach ETZT 2016 odbędą się:

⇒ 18.09 (niedziela)
 •13:30-17:30 – Rajd „O Błękitną Koszulkę Serca”, Klub Rowerowy „Alfa” serdecznie zaprasza na IX edycję rajdu z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu oraz Światowego Dnia Serca. Pomysłodawcą wydarzenia jest ks. Janusz Kozłowski – miłośnik sportów rowerowych.
Start Miejskie Centrum Usług Socjalnych, ul. Wyszyńskiego 40 (koło fontanny).

⇒ 19.09 (poniedziałek) Świdnicki Dzień Mobilności

 •6:15-7:30 – Śniadanie rowerowe. Podczas tej akcji będziemy rozdawać pakiety śniadaniowe dla rowerzystów/ek oraz dla osób korzystających z transportu zbiorowego (240 pakietów sponsoruje Elizówka).
 •8:00-12:00 – zajęcia z edukacji rowerowej w trolejbusie w prywatnej szkole Atena oraz przedszkolu Podczas krótkiej prelekcji uczniowie i uczennice szkoły poznają zasady bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej, przepisy porządkowe obowiązujące podczas jazdy autobusem i trolejbusem, jak również zostaną przeszkoleni/one z obsługi biletomatu. Wszyscy uczestnicy i wszystkie uczestniczki lekcji otrzymają pamiątkowe bilety. Organizatorem tej akcji jest Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.
•15:00-18:00 – zbieranie głosów do Budżetu Obywatelskiego – Plac Konstytucji 3 Maja – walczymy o stojaki rowerowe, podpórki, stację    naprawy rowerów oraz pochylnię na Osiedlu Wschód.
•15:00-18:00 – znakowanie rowerów na Placu Konstytucji 3 Maja (uprzejmie prosimy o zabranie dowodu tożsamości)
•17:00-18:30 – audyt infrastruktury rowerowej, w którym wezmą udział świdniccy Radni/e (powiat, miasto). Spotkanie będzie miało na celu sprawdzenie, czy infrastruktura naszego miasta jest dostosowana dla korzystających z niej rowerzystów, czy wszystkie szkoły mają bezpieczne połączenia rowerowe? Jak dojechać do Lublina, czy ścieżki rowerowe są odpowiednio budowane, czy można wzbogacić przejścia dla pieszych o wąski pas przeznaczony do przejazdu rowerowego co znacznie usprawni ruch rowerowy przez miasto, czy przy zawieraniu umów urzędnicy mogliby zobligować inwestorów, którzy budują na terenie miasta obiekty handlowe do stworzenia odpowiedniej infrastruktury rowerowej, co umożliwiłoby potencjalnym klientom bezpieczny i swobodny dostęp rowerem do obiektu.
•17:30-17:40 – otwarcie samoobsługowej stacji naprawy rowerów sfinansowanej przez Powiat Świdnicki w Świdniku, stacja stanie obok wypożyczalni Lubelski Rower Miejski przy  Galeria Venus.

22.09. (czwartek) – Europejski Dzień Bez Samochodu:
W tym dniu odbędą się bezpłatne przejazdy komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu. Ważny dowód rejestracyjny uprawnia do przejazdów jedną osobę. W ramach systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego, pierwsza godzina jest za darmo.

 

Więcej informacji znajduje się na plakacie poniżej oraz na stronie internetowej.

 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2016

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2016

 

Klaudia Waryszak-Lubaś
Świdnik Miasto Dla Rowerów